Triathlonowe przymiarki
Sędziowanie na najwyższym poziomie
Więcej informacji na temat Pucharu Europy w Triathlonie
http://www.kedzierzynkozle.pl/triathlon/index.php?t=200&id=25620
Nasze miasto odwiedził Jerzy Augustyniak, sędzia główny Pucharu Europy w Triathlonie, który na 30 sierpnia tego roku zaplanowano w Kędzierzynie-Koźlu.
Podczas wtorkowej wizyty przyznał, że jest zadowolony z aktualnego stanu przygotowań do tej wielkiej imprezy i nie ma żadnych poważniejszych obaw w tym względzie. Przy tej okazji nie krył wielkiej sympatii do naszego miasta, które organizując tę imprezę po raz czwarty z rzędu, zyskało już miano polskiej stolicy triathlonu.
- Musimy wspólnymi siłami dopracować wszystkie szczegóły tak, aby zawody przebiegły sprawnie i bezproblemowo – przekonuje Jerzy Augustyniak. - Oczywiście podczas tego typu wielkich imprez trudno całkowicie wyeliminować pewne nieprzewidziane zdarzenia i wypadki, bo niczego nie można wykluczyć. Jednak w takiej sytuacji musimy zachować zimną krew, reagując profesjonalnie i błyskawicznie.
Poważne zagrożenie stwarzają m.in. bezpańskie czworonogi. W zeszłym roku to właśnie przez wałęsającego się psa, który nagle wtargnął na trasę przejazdu, niemiecki triathlonista jadący na rowerze uległ wypadkowi. Wiele w tej sytuacji zależy od właścicieli czworonogów, którzy muszą zachować większą ostrożność przy wyprowadzaniu swoich pupilów na spacer, albo też w dniu zawodów powinni całkowicie omijać trasę PE.
Podczas wczorajszych rozmów poruszano przede wszystkim kwestie techniczne związane z zabezpieczeniem całej trasy zawodów i zapewnieniem należytej łączności.
- W tym roku liczba sędziów zmniejszy się o jedną osobę i wyniesie 11 + 1. Będą to sędziowie z najwyższej półki, czyli I i II klasy – dodaje Jerzy Augustyniak. - Do naszej dyspozycji będą dwa motocykle. Aby poprawić bezpieczeństwo i przepływ informacji zapewnimy radiotelefony m.in. pięciu sędziom oraz przedstawicielom służb ratowniczych.
Nie zapomniano też o dziennikarzach, którzy na czas zawodów wyposażeni

zostaną nie tylko w identyfikatory, ale również w specjalne kamizelki. Jak wyjaśnił dyrektor Pucharu Europy, Adam Wołkowski najprawdopodobniej powstanie też specjalne stanowisko widokowe dla fotoreporterów, co powinno ułatwić im pracę podczas imprezy, która zapowiada się naprawdę interesująco. 

Tekst i foto: Andrzej Kopacki – asystent prezydenta Kędzierzyna-Koźla

Program Pucharu Europy w Triathlonie
29 SIERPNIA 2009
18:00 - Konferencja prasowa. Akredytacja dziennikarzy. Dyskusje panelowe.
Prezentacja Sponsorów. Bankiet. W programie recital Lory Szafran.
Miejsce: Namiot VIP, Rynek Starego Miasta.
18.15 - Pasta Party – wieczór integracyjny zawodników
Miejsce: Restauracja Pod Słońcem

30 SIERPNIA 2009

10:30 - UROCZYSTE OTWARCIE ZAWODÓW
Miejsce: Przystań żeglarska „Szkwał” na kanale żeglugowym rzeki Odry.
11:00 - START ELITA KOBIETY – 80 zawodniczek.
Miejsce: Przystań żeglarska „Szkwał” na kanale żeglugowym rzeki Odry.
13:05 - Przewidywane przybycie pierwszej zawodniczki na metę.
Miejsce: Rynek Starego Miasta Koźle.
13:40 - START ELITA MĘŻCZYŹNI – 80 zawodników.
Miejsce: Przystań żeglarska „Szkwał” na kanale żeglugowym rzeki Odry.
15:30 - Przewidywane przybycie pierwszego zawodnika na metę.
15:45 - Przybycie ostatniego zawodnika na metę.
16:15 - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ZAWODÓW.
Dekoracja zwycięzców.
Miejsce: Rynek Starego Miasta Koźle.
16:30 - Konferencja prasowa dla zwycięzców.
17:00 - Wręczenie nagród. Uroczysty bankiet.
Miejsce: Namiot VIP, Rynek.
>>PLAKAT>>
LISTA STARTOWA KOBIET oraz MĘŻCZYZN
LISTA STARTOWA KOBIET - PROFILE
Trasa pływacka / Swim course - szczegóły
Trasa rowerowa / Bike course - szczegóły
Trasa biegowa / Run course - szczegóły
FRAGMENT RAPORTU DOTYCZĄCEGO
IMPREZY ITU ORGANIZOWANEJ W 2008 roku
- strona tytułowa
- podsumowanie
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Występy zespołu tanecznego „PECH”,
musztra Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, 
MYSLOVITZ, DODA 
Miejsce: RYNEK STAREGO MIASTA

Medale i puchary na triathlon już w Kędzierzynie-Koźlu
Można wręczać
  Trofea na sierpniowy Puchar Europy w Kędzierzynie-Koźlu dotarły już do naszego miasta. Komplety medali oraz pucharów zarówno dla pań i panów robią wrażenie.
Zawodnicy otrzymają medale Europejskiej Federacji Triathlonu, jak i od polskich organizatorów imprezy.
Puchar Europy w Triathlonie, który zagości w naszym mieście powinien mieć odpowiednią oprawę, a każdy drobiazg musi być dopracowany. Szczególnie istotnym momentem imprezy sportowej zarówno dla zawodników, jak i kibiców jest dekoracja zwycięzców. Dlatego tak ważne jest to, aby puchary i medale były wykonane bardzo profesjonalnie i estetycznie. Tegoroczne mogą się podobać.
Będzie o nie walczyć wyjątkowo duża liczba sportowców praktycznie z całego świata. Dobiega końca kompletowanie listy startowej Pucharu Europy. Ranga imprezy, jej prestiż i dobra organizacja ściągają z roku na rok coraz więcej najlepszych triathlonistów. Jest to świetna promocja nie tylko Kędzierzyna-Koźla, ale także naszego kraju.
Medialna impreza
Promocja odbędzie się również za sprawą mediów, które i tym razem nie zawiodły. Puchar Europy w Triathlonie należy do imprez najlepiej nagłośnionych i rozpropagowanych w historii Kędzierzyna-Koźla. Działania medialne podejmowane w tym zakresie są bardzo szerokie. Z tej okazji wydany zostanie specjalny numer gazety triathlonowej w nakładzie 10 tys. egz., na rynek trafi ponad 20 tysięcy ulotek i ok. 4 tys. plakatów. W trzech rozgłośniach (Radio Opole, Radio Park i Radio Plus) oraz w trzech stacjach telewizyjnych (TVP Wrocław, Katowice i Opole) puszczane będą spoty reklamowe dotyczące PE w Triathlonie. Na ulicach miasta nie zabraknie billboardów zapowiadających tę wielką imprezę.
Patronat medialny nad PE objęło ponad 20 ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych, redakcji prasowych oraz portali internetowych (m.in. INTERIA.PL). Relacje z imprezy pojawią się także w Euro Sport i TVP Sport, a za sprawą wozu satelitarnego obszerne kilkudziesięciominutowe retransmisje w TVP Wrocław i Katowice.
Jak się chce, to się da
O Pucharze Europy, który odbywa się w Kędzierzynie-Koźlu było i jest głośno. Triathlon, którego popularność trudno porównywać z piłką nożną, siatkówką, koszykówką, czy nawet piłką ręczną jest w Polsce nadal postrzegany jako sport niszowy. Jednak w ostatnich latach bardzo wiele uczyniliśmy dla popularyzacji tej dyscypliny w naszym kraju o czym wielokrotnie mówili przedstawiciele Międzynarodowej Unii Triathlonu oraz Polskiego Związku Triathlonu.
W dobie kryzysu nie jest łatwo pozyskać sponsorów, a nam się to udaje. W tym roku duża część firm jest spoza Kędzierzyna-Koźla. Nie jest to sport komercyjny, a mimo to wiele mediów obejmuje patronat nad tą imprezą. O jej właściwym nagłośnieniu świadczy też ogromna ilość kibiców, którzy każdego roku towarzyszą zmaganiom zawodników.

Tekst i foto: Andrzej Kopacki – asystent prezydenta Kędzierzyna-Koźla

 

Zmiana w rozkładzie jazdy autobusów MZK
Będą specjalne autobusy na Triathlon

Już w niedzielę 30 sierpnia odbędzie się w naszym mieście Puchar Europy w Triathlonie.
Poza atrakcjami sportowo-muzycznymi, organizatorzy przygotowali również dodatkowe kursy autobusów MZK, dla wszystkich, którzy będą chcieli dojechać na miejsce zmagań sportowców.
Do dyspozycji będą specjalnie oznakowane autobusy z napisem „Triathlon”. Kursować będą w niedzielę 30 sierpnia trasą linii nr 13 (Blachownia – Rynek Koźle), a przejazd nimi będzie bezpłatny. Autobusy będą odjeżdżać spod Biurowca Elektrowni Blachownia od 9:00 do 11:00. Od 9:45 do 15:15 autobusy rejsowe i specjalne w stronę Koźla będą jednak kursować tylko do mostów w Koźlu (skrzyżowanie ul. Portowej z ul. Dunikowskiego).
Dodatkowe, bezpłatne kursy zostaną wznowione od godziny 15:30 (wyjazd z os. Blachownia), będą jeździły do godziny 17:30 i dowiozą mieszkańców na dworzec PKS. Autobusy rejsowe natomiast po 15:30 będą jeździły zgodnie z rozkładem, jak w niedziele. Natomiast po występie Dody (ostatni punkt części artystycznej), około godziny 22:00 przy dworcu PKS podstawione zostaną autobusy z napisem „Triathlon”, aby umożliwić wszystkim chętnym powrót do domów po zakończeniu imprezy. Autobusy te również będą bezpłatne i także pojadą trasą linii numer 13 (do Blachowni).
Szczegółowych informacji udzielać będzie MZK Kędzierzyn-Koźle. 

Bartosz Cwynar
Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji
Urzędu Miasta Kędzierzyn – Koźle

Specjalne autobusy dowiozą na Puchar Europy
Za darmo na zawody

Organizatorzy niedzielnego Pucharu Europy w Triathlonie przygotowali dodatkowe kursy autobusów MZK, dla wszystkich, którzy będą chcieli dojechać na miejsce zmagań sportowców.
Do dyspozycji będą specjalnie oznakowane autobusy z napisem „Triathlon”. Kursować będą w najbliższą niedzielę trasą linii nr 13 (Blachownia – Rynek Koźle), a przejazd nimi będzie bezpłatny.
Kursowanie dodatkowych darmowych autobusów MZK w dniu 30 sierpnia 2009

Odjazdy dodatkowych bezpłatnych autobusów z przystanku Blachownia Biurowiec w niedzielę 30 sierpnia 2009 r. Autobusy będą oznaczone jako „TRIATHLON”

lp.

Godzina odjazdu

Podane odjazdy mogą ulec nieznacznemu opóźnieniu w zależności od natężenia ruchu.

1.

9.00

2.

9.20

3.

10.00

4.

10.20

5.

15.30

6.

15.50

7.

16.30

8.

16.50

Odjazdy dodatkowych bezpłatnych autobusów z przystanku Koźle PKS w niedzielę 30 sierpnia 2009 r. Autobusy będą oznaczone jako „TRIATHLON”

lp.

Godzina odjazdu

Podane odjazdy mogą ulec zmianie w zależności od właściwego zakończenia koncertów, oraz napełnienia autobusów.

1.

ok. 22.00

2.

ok. 22.00

Szczegółowych informacji można uzyskać całodobowo u dyspozytora MZK pod nr telefonu 0774835252


Utrudnienia w ruchu podczas Pucharu Europy w Triathlonie
Prosimy o wyrozumiałość

W związku organizacją Pucharu Europy w dniu 30.08.2009r. w godzinach od 1000 do 1600 całkowicie wyłączone z ruchu drogowego będą ulice Koźla:
Dunikowskiego (od Wyspy),
Łukasiewicza,
Kochanowskiego,
Piastowska,
Bończyka,
Pamięci Sybiraków,
Złotnicza,
Czerwińskiego,
Czechowa,
Rynek i wszystkie uliczki przyległe do Rynku, (Sienkiewicza, Poniatowskiego, Anny, Sądowa)
Racławicka,
M. Skłodowskiej-Curie,
Skarbowa,
Spółdzielców,
Konopnickiej
i Chrobrego do skrzyżowania z Filtrową oraz park przyległy do tej ulicy.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do mieszkańców, aby w dniach 29.08.2009r. od godz. 15:00 do 30.08.2009r. do godz. 17:00 nie parkować samochodów na ulicach Koźla, na których rozgrywane będą konkurencje: jazda na rowerze i bieg uliczny.
Dla mieszkańców i gości przygotowane są miejsca parkingowe usytuowane:
przy ul. Portowej,
przy ul. Dunikowskiego (przed Wyspą) - Ośrodek Sportów Strzeleckich-Paintball,
przy ul. 24 kwietnia (PKS, szpital),
przy ul. Chrobrego do skrzyżowania z ul. Filtrową oraz na ulicach przyległych.
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU:
Dojazd do Koźla od strony Opola, Prudnika, Raciborza, Głubczyc tylko do skrzyżowania ulicy Chrobrego z ulicą Filtrową lub przez Reńską Wieś ulicą Głubczycką do dworca PKS (szpital) w Koźlu.
Dojazd do Koźla-Rogi uliczkami osiedlowymi Koźla-Zachód do ulicy Kochanowskiego – ulicy Sucharskiego (Rogi)
Dojazd do Kędzierzyna od strony Opola, Prudnika, Głubczyc objazdem przez Cisek, Bierawę. 
Dojazd do Koźla od strony Gliwic, Pyskowic - tylko do skrzyżowania ulicy Dunikowskiego z ulicą Portową.
Dojazd od strony Gliwic do Prudnika, Opola - przez Bierawę, Cisek
Nad prawidłowym funkcjonowaniem objazdów i zabezpieczeniem imprezy czuwać będą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.
Przepraszamy za utrudnienia, prosimy o zastosowanie się do wymogów bezpieczeństwa imprezy sportowej i zapraszamy do kibicowania triathlonistom.
 

Kluby i sekcje triathlonu w Polsce

Nazwa klubu Miejscowość
Augustowskie Towarzystwo Pływackie-Sekcja Triathlonu Augustów
Klub Sportowy "Triada" Białystok
K.S.LOK - Tazar Chodzież
Wiodący Ludowy Klub Sportowy "Kmicic" Częstochowa
UKS "48" Częstochowa
UKS "ATUT" Częstochowa
CzKS "Budowlani" Częstochowa
Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF "Triathlon" Dabrowa Górnicza
Zielonogórski Klub Sportowy Drzonków
Międzyszkolny Klub Sportowy "Truso" - Sekcja Triathlonu Elbląg
Centrum Sportowe Głogowski Triathlon Głogów
Gnieźnieńskie Towarzystwo Triathlonowe "Diament" Gniezno
GTS Relaks Górzno
Klub Sportowy "Energetyk" Gryfino
Gryfiński Klub Sportowy "Delf" Gryfino
Stowarzyszenie Sportowe Triathlon "Delfin" Kalisz
Towarzystwo Sportowe "Akwedukt" Kielce
Związek Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA Kraków
Klub Sportowy AZS AWF Katowice
Klub Sportowy 64 STO Leszno
Wojskowy Klub Biegacza "Meta" Lubliniec
Młodzieżowy Klub Sportowy "Metalowiec"-Sekcja Triathlonu Łódź
TKKF Ognisko "Jedność" Łódź
Malborski Klub Sportowy "Triathlon" Malbork
Triathlon Team "Dago" Olsztyn
Zgiersko-Łęczyckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Ozorków
Płockie Towarzystwo Triathlonu Płock
UKS "Ósemka" Police
Międzyszkolny Klub Sportowy "Płetwal" Polkowice
Klub Uczelniany Uniwersytetu im.A.Mickiewicza - Sekcja Triathlonu AZS Poznań
Towarzystwo Sportowe "Olimpia" Poznań
Międzyszkolny Klub Sportowy "Wodnik" przy Publicznym Gimnazjum nr 10 Radom
Trójmiejskie Towarzystwo Triathlonu "Triada" Sopot
Klub Płetwonurków "Kalmar" Sekcja Triathlonu i Duathlonu Starachowice
Ognisko Miejskie TKKF Susz
Klub Sportowy "Triathlon" Szczecin
Klub Sportowy "Ironman" Szczecin
Klub Sportowy "Biuro Podróży A.S." Szczecin
Ludowy Klub Sportowy ROL-96 Świątki/k Szczecinka
Warszawskie Towarzystwo Cyklistów Warszawa
Warszawskie Towarzystwo Triathlonu Warszawa
Międzyszkolny Klub Sportowy "Juvenia" Wrocław
Klub Triathlonowy Żywiec
Płockie Towarzystwo Triathlonu Płock
UKS "Ironman" Iława
UKS przy SP Klucze Klucze
Miejski Ludowy Uczniowski Klub Sportowy przy SP nr 5 Koło
UKS "Tęcza" przy SP nr 4 Koło
UKS "Kiełbaska" Kościelec
ULKS "Triathlon" Lubin
Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy "Delfin" Połomia
UKS Lubiana przy SP Lubiana Płotno
MKS Olimpijczyk Rydułtowy
UKS Wodnik przy ZSS Siemianowice
MUKS "Tornado" przy Gimnazjum nr 3 Szczecin
UKS G-8 Bielany Warszawa
UKS "Delfin" Ślesin
UKS "Piątka" Polkowice
TRI-Sport Łódź

Warto tu być w niedzielę
Dopinają na ostatni guzik

To, że 30 sierpnia w Kędzierzynie-Koźlu rozegrane zostaną zawody w ramach Pucharu Europy w Triathlonie widać praktycznie na każdym kroku. Przykładowo w różnych zakątkach miasta wiszą plakaty i sporych rozmiarów banery zapowiadające to wielkie sportowe święto.
Przygotowania do imprezy idą pełną parą. Jak wiadomo triathloniści rozpoczynają rywalizację od pływania. Na Odrze pojawiły się kolorowe boje, co oznacza, że trasa pływacka jest już prawie gotowa. Przez ostatnie dwa dni wspólnymi siłami przygotowywali ją pracownicy: MOSiR, straży miejskiej oraz triathlonowy weteran z Kędzierzyna-Koźla, Stanisław Zajfert, który z pewnością chętnie wziąłby udział w niedzielnych zawodach. W tej sytuacji musiałby jednak powalczyć z naprawdę świetnymi sportowcami.
Swój przyjazd do Kędzierzyna-Koźla zapowiedzieli między innymi olimpijczycy z Pekinu, zawodnicy i zawodniczki z pierwszej dziesiątki rankingu światowego, zwycięzcy PE w Kędzierzynie-Koźlu z poprzednich lat – Vendula Frintova (Czechy), Andriy Glushchenko (Ukraina), Youlian Malyshev i Igor Sysoev (obaj Rosja) oraz aktualna liderka Pucharu Europy Radka Vodickova (Czechy) i Henryk De Villiers (RPA), czwarty zawodnik Mistrzostw Świata w Vancouver w 2008 roku.
Pełna lista startowa dostępna na:
http://www.triathlon.org/zpg/zevt-dtl-prtcpnts_v4.php?call=TVRFdw==&keep=sh&id=MTQwOQ==&sh=st&stid=3697 (kobiety)
http://www.triathlon.org/zpg/zevt-dtl-prtcpnts_v4.php?call=TVRFdw==&keep=sh&id=MTQwOQ==&sh=st&stid=3698 (mężczyźni)
Więcej informacji na temat imprezy pod adresem www.triathlon.org.pl